Bra att ha länkar – Vapenhandlare, utrustning mm

Skapad: 2021-09-16          Uppdaterad: 2021-10-06

Detta är en begränsad lista på vapen  eller ammunitionshandlare. Det finns med största sannolikhet ytterligare handlare eller hemsidor som saknas i nedanstående lista.

Generalagent” innebär att företaget är ansvarig för just det varumärket i Sverige. Det är dock inget hinder att varumärket finns i flera butiker. Det gäller t.ex. CZ, Glock, Manurhin, Pardini och Smith & Wesson.
_____________________________________________________________

Vapen, ammunition & tillbehör:
Ammo Center: [https://www.ammocenter.se/] Ullared (enda anledningen att åka dit?)
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning
Generalagent: Kimber

Astro Sweden: [https://www.astrosweden.se/] Skara
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning
Generalagent pistol/revolver: Arsenal Firearms, Laugo Arms, Match Guns, PHX Phoenix, Volquartsen
Generalagent karbin: Armalite, JP, Stag

BKG Skytteservic: [https://bgkskytteservice.se/] Kumla
Vapen, ammunition, tillbehör
Generalagent: Pardini

Brownells Sverige: [https://www.brownells.se/] Webshop
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning

Browning International: [http://browning.eu/]
Vapen
Generalagent: Browning

Caliber 44: [https://www.caliber44.se/] Varberg
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning
Generalagent karbin: B&T, Barret, Daniel Defense, Troy
Caliber 44 samarbetar med Kruttunnan

Corax Store: [https://corax-store.se/] Eskilstuna
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning

Fondprodukter: [https://www.fondprodukter.se/]
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning
Generalagent pistol/revolver: SIG-Sauer, Smith & Wesson
Generalagent karbin: SIG-Sauer

F&K Sport Sweden (DAE): [https://fksport.se/] Nacka, Stockholm
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning
Generalagent pistol/revolver: German Sport Guns, Glock, Tanfoglio, ZEV Technologies
Generalagent karbin: Benelli, CMMG, Rainer Arms, ZEV Technologies

Gunnar Elfving Skyttetjänst (GESAB): [https://www.skyttetjanst.se/] Norrtälje
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning, målmaterial

Hylte Jakt & Lantman: [https://www.hylte-lantman.com/] Hyltebruk (Småland)
Tillbehör

Interprodukter: [http://www.interprodukter.se/] Hässleholm (Skåne)
Vapen, tillbehör
Generalagent: Morini, Tesro

Karl Olsson Shooting Sports: [https://www.karlolsson.se/] Solna, Stockholm
Vapen, ammunition, tillbehör
Generalagent: Walther

Kruttunnan Sverige: [https://www.kruttunnan.se/] Järfälla, Stockholm
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning
Kruttunnan samarbetar med Caliber 44

Practical Equipment (Wanges): [https://wanges.se/] Webshop
Tillbehör, Handladdning

Prekam Vapen & skytte: [https://www.prekam.net/] Lysekil (Bohuslän)
Vapen, tillbehör, handladdning

RUAG Ammotec: [https://www.ruagammotec.se/] Distributör
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning
Generalagent: Steyr

SAKAB: [https://www.sakabsweden.se/] Tommarp (Skåne)
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning

SAKO Sweden: [sakosverige.se] Distributör
Vapen, ammunition, tillbehör
Generalagent: Benelli, Beretta

Shoot More: [https://www.shootmore.se/] Varberg
Ammunition, tillbehör, handladdning

Skytteservice Älmhult: [https://skytteservicealmhult.se/] Älmhult
Ammunition, tillbehör, handladdning

Skytteprecision: [https://skytteprecision.se/] Söderala (Söderhamn)
Ammunition, handladdning

Sportec: [sportec.se] Åkarp (Skåne)
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning
Generalagent pistol/revolver: CZ, Colt, Dan Wesson, Feinwerkbau, Glock, Hämmerli, Korth, Magnum Research, Manurhin, Nighthawk Customs, Ruger
Generalagent karbin: Benelli, Ruger

Staffans Vapen & Jakt: [staffansvapen.se] Duvnäs (Borlänge)
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning
Generalagent pistol/revolver: Armi Chiappa, Freedom Arms, HS, Walther
Generalagent karbin: Izhmash Kalashnikov

Stjernelund Custom Rifles: [https://scr.nu/] Enköping
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning

The armoury sports: [https://thearmourysports.se/] Handen, Stockholm
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning

Torsbo Handels: [https://torsbohandels.com/] Gällstad (Västergötland)
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning

Uppsala Precisionsprodukter: [https://www.uppsalapp.se/] Uppsala
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning
Generalagent karbin: LWRC

Vapex Import & Export: [https://www.vapex.se/] Vellinge
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning
Generalagent: Taurus

Vildsvinsbutiken Eberstark: [https://vildsvin.se/] Åsljunga (Skåne)
Vapen, ammunition, tillbehör, handladdning
Generalagent pistol/revolver: Canik, Rock Island, Springfield Armory
Generalagent karbin: Armi Chiappa, DiamondbackDefcon, Mossberg, Rock Island

Walter Borg: [https://www.walterborg.se/] Stockholm
Ammunition, tillbehör, handladdning
Vapenakutioner 2 gånger/år, maj & november

Widforss: [https://www.widforss.se/] Stockholm
Tillbehör

XXL: [https://www.xxl.se/] Valbo, Uppsala, …
Ammunition, tillbehör

Optik, kikare & rödpunktsikten:
Astro Sweden: [https://www.astrosweden.se/] Skara
Tubkikare, rödpunktsikten

Biltema: [https://www.biltema.se/] Gävle, Uppsala, …
Tubkikare

CyberPhoto: [https://www.cyberphoto.se/] Umeå
Tubkikare

Gunnar Olssons Foto: [https://www.gofoto.se/] Stockholm
Tubkikare

Handla Digitalt: [https://www.handladigitalt.se/] Webshop
Tubkikare, rödpunktsikten

Kikkertland: [https://kikkertland.se/] Webshop
Tubkikare

Kjell & Company: [https://www.kjell.com/] Gävle, Valbo, …
Tubkikare

Scandinavian Photo: [https://www.scandinavianphoto.se/] Stockholm
Tubkikare

Diverse:
HMK Hölster: [https://hmkholster.se/] Webshop
Handgjorda hölster

Vapenakutioner:
Mauritz Widforss: [https://auctionet.com/sv/search?company_id=12&order=end_asc_active]
Nya objekt läggs till löpande

Walter Borg: [https://www.walterborg.se/]
2 gånger/år, maj och november

Vapenskåp:
E-safe: [https://esafe.se/]
Franz Jäger: [https://franzjagervapenskap.se/] Företaget finns faktiskt!!!
NOR-LYX: [https://www.norlyx.se/]
Profsafe:[https://www.profsafe.se/]
Scandinavian Safe: [https://scandinaviansafe.se/]
XXL: [https://www.xxl.se/]