Kategoriarkiv: Fält

Slutgiltig resultatlista Gävligfälten 2017

Gävle PK ber att få tacka både skyttar och funktionärer som såg till att göra dagens tävling till en trevlig upplevelse för alla inblandade!

Slutgiltig resultatlista (uppdaterad 2017-07-27, korrigerat standardmedaljer i R1 + klass på skytt från R2 till R3): Resultat Gävligfälten 20170723

Skicka rättelser till info@gavlepistol.se. Om inga rättelser har inkommit inom en vecka från att resultatlistan publicerades är den att anse som slutgiltig.

Uppdatering: Då inga rättelser inkommit är resultatlistan nu att betrakta som slutgiltig.

Resultat: Fält #3 2017 (C + R) (2017-05-14)

Vapengrupp C, klass 2 och 3:

1. Rickard Pettersson, 48/26
2.  Izabell Sjödin, 44/24
3. Irene Forsell, 39/25
4. Ingela Manlig, 32/23
5. Marcus Kristiansson, 30/21

Vapengrupp C, klass 1:

1. Magnus Berg, 42/22
2. Klas Åberg, 40/24
3. Mattias Angust, 39/22
4. Anders Jansson, 35/23
5. Jörgen Owenius, 27/17

Vapengrupp R, klass 2 och 3:

1. Rickard Pettersson, 42/25
2. Marcus Kristiansson, 28/20
3. Mika Kovalainen, 26/18
4. Ingela Manlig, 11/10

Vapengrupp R, klass 1:

1. Magnus Berg, 31/21
2. Mattias Angust, 19/13
3. Magnus Jansson, 17/14
4. Jörgen Owenius, 16/14
5. Benita Degermo, 8/6
Anders Jansson, DNF

Resultat: Fält #2 2017 (.357 + Snubb) (2017-05-07)

.357 magnum, klass 2 och 3:

1. Patrik Manlig, 60
2. Sonny Forsberg, 58
3. Tony Eklöv, 51
4. Mika Kovalainen, 50
5. Marcus Kristansson, 47 (32p)
6. Mathias Carlsson, 47 (30p)
7. Tony Holst, 46

.357 magnum, klass 1:

1. Magnus Jansson, 50
2. Anders Jansson, 38
3. Kenneth Karlsson, 26

Snubb-revolver, klass 2 och 3:

1. Patrik Manlig, 62
2. Mika Kovalainen, 54
3. Tony Holst, 50
4. Tony Eklöv, 48

Snubb-revolver, klass 1:

1. Benita Degermo, 38

Resultat: Fält #1 2017 (C + A) (2017-04-30)

Vapengrupp C, klass 2 och 3:

1. Patrik Manlig, 71
2. Martin Otterbo, 65
3. Izabell Sjödin, 61 (77p 5/1)
4. Tony Holst, 61 (77p 2/1)
5. Johan Söderberg, 60
6. Ingela Manlig, 54
7. Peter Rooth, 53 (82p)
8. Tony Eklöv, 53 (81p)

Vapengrupp C, klass 1:

1. Michael Holmgren, 68
2. Magnus Berg, 61
3. Klas Åberg, 59
4. Niclas Mineur, 56

Vapengrupp A, klass 2 och 3:

1. Patrik Manlig, 70
2. Martin Otterbo, 63
3. Peter Rooth, 62
4. Izabell Sjödin, 61
5. Johan Söderberg, 57
6. Tony Holst, 43
7. Tony Eklöv, 37

Vapengrupp A, klass 1:

1. Klas Åberg, 41
2. Magnus Berg, 40
3. Michael Holmgren, 38
4. Poul-Erik Jensen, 28

Resultat: Fält #15 (C + A) (2016-10-09)

Vapengrupp C, klass 2 och 3:

1. Rickard Pettersson  71
2. Patrik Manlig  66
3. Jonas Lindh  65 (25p)
4. Sonny Forsberg  65 (24p)
5. Bo Blanck  61
6. Andreas Ödén  51
7. Mika Kovalainen  38

Vapengrupp C, klass 1:

1. Magnus Berg  65
2. Conny Persson  63
3. Johan Söderberg  59
4. Jan Nymark  51
5. Klas Åberg  50 (26p)
6. Magnus Jansson  50 (22p)
7. Anders Jansson  50 (18p)

Vapengrupp A:

1. Patrik Manlig  66
2. Bo Blanck  62
3. Mika Kovalainen  58
4. Rickard Pettersson  56
5. Klas Åberg  43
6. Sonny Forsberg  42
7. Andreas Ödén  41
8. Johan Söderberg  40
9. Conny Persson  34
10. Jonas Lindh  32